-
- Please authorize with your Instagram account here
1η μέρα Παρασκευή 5/7 : ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ : Συγκέντρωση τον επιβατικό σταθμό στο λιμάνι Ηρακλείου, τακτοποίηση στο πλοίο για τον Πειραιά. Διανυκτέρευση εν πλω.
2η μέρα Σάββατο 6/7 ΝΕΜΕΑ – ΛΙΜΝΗ ΔΟΞΑ – ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ: Άφιξη στον Πειραιά και αναχώρηση για την Πελοπόννησο με ενδιάμεση στάση στη διώρυγα της Κορίνθου για καφεδάκι. Συνεχίζουμε για τη Νεμέα, την «ελληνική Τοσκάνη» , ανεξερεύνητη για πολλούς, με πλούσια ιστορία, ντυμένη με μύθους και μεθυστική από τις μαγευτικές αναθυμιάσεις του μούστου και του κρασιού, άλλωστε εδώ από πολύ παλιά καλλιεργούν την ποικιλία του Αγιωργίτικου, μία από τις πιο πλούσιες και εκλεκτές ποικιλίες κόκκινου κρασιού της Ελλάδας. Στη διαδρομή μας, θαυμάζουμε την Ακροκόρινθο που θα αγναντεύει από ψηλά τη διαδρομή μας και μόλις στρίψουμε προς Αρχαία Νεμέα θα μας καλωσορίσουν τα περίφημα αμπέλια της περιοχής που θα μας οδηγήσουν στους δρόμους του κρασιού, και στις σημαντικές και σπουδαίες αρχαιότητες της περιοχής, το Ναό του Δία, το αρχαίο στάδιο , και το Μουσείο της Αρχαίας Νεμέας. Ο Λέων της Νεμέας είναι εκεί από τότε που ο Ευρυσθέας έβαλε τον Ηρακλή να τον σκοτώσει στον πρώτο του άθλο. Είναι αυτός ο αστερισμός που λέμε Λέοντα. Ο Δίας τον λυπήθηκε κι έστειλε το νεκρό του σώμα από τη Νεμέα στον ουρανό. Και στη Νεμέα απέμεινε ο ναός του. Οι κολώνες του, δέκα μέτρα ψηλές, είναι το πρώτο πράγμα που αντικρίζεις πίσω από την τελευταία στροφή πριν τη Νεμέα. Μοιάζουν να θέλουν να αγγίξουν τον ουρανό. Διπλωματούχος ξεναγός θα μας μυήσει στην ιστορία της θρυλικής περιοχής. Τα Νέμεα αθλητικοί αγώνες της αρχαιότητας γίνονταν στο στάδιο των σπουδαίων αθλητικών αγώνων που καθιερώθηκαν το 573 π.Χ., πριν από εκείνους της Ολυμπίας, προς τιμήν του Δία και του Οφέλτη. Ακόμα και σήμερα γίνεται η αναβίωση τους κάθε 4 χρόνια. Είναι και τα λουτρά, με το εντυπωσιακό τους στέγαστρο που έχει αναστηλωθεί ακριβώς όπως ήταν τότε. Και είναι, βέβαια, πάνω και πριν και πέρα απ’ όλα, τα συγκλονιστικά τοπία που αγκαλιάζουν τον αρχαιολογικό χώρο, αφήνοντας το βλέμμα να περιπλανηθεί σε καταπράσινα λοφάκια και γαλήνιες πεδιάδες που απλώνονται ως εκεί που φτάνει το μάτι. Θα συνεχίσουμε για την λίμνη Δόξα, τεχνητή λίμνη , η οποία βρίσκεται στην Αρχαία Φενεό Κορινθίας. Μια λίμνη, όχι με μυθολογικά στοιχεία όπως η Στυμφαλία, αλλά με ομορφιά που κόβει την ανάσα από την πρώτη ματιά. Η λίμνη Δόξα, με το γαλαζοπράσινο χρώμα, απλώνει τη χάρη της στα 900 μ. υψόμετρο, περιτριγυρισμένη από πανύψηλα έλατα . Η κατασκευή της ολοκληρώθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1990. Από τότε την στηρίζει ο χείμαρρος Δόξα που ρέει σε εκείνη την περιοχή. Στο κέντρο της λίμνης υπάρχει το εκκλησάκι του Αγίου Φανουρίου. Ελεύθερος χρόνος στην λίμνη για να περπατήσετε στις όχθες της και όποιος το επιθυμεί να κάνει μια επίσκεψη στο εκκλησάκι. Λίγο παραπάνω θα επισκεφτούμε το ιστορικό μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου του 14ου αιώνα(1100 μ. ),κάπου εκεί θα αγναντέψουμε από το μπαλκόνι του την πανοραμική θέα στη λίμνη. Στη συνέχεια δίχως να το καταλάβουμε βρισκόμαστε στη μυθική λίμνη Στυμφαλία γνωστή από την Αρχαιότητα και τους Άθλους του Ηρακλή. Σε ταβέρνα της περιοχής θα εχουμε το μεσημεριανό μας γεύμα με τοπικές λιχουδιές!!! Συνεχίζουμε για το παραθαλάσσιο Ξυλόκαστρο , άφιξή στο ξενοδοχείο μας, Τακτοποίηση, ελεύθερος χρόνος για βόλτα η μπάνιο, Δείπνο, Διανυκτέρευση.
3η μέρα Κυριακή 7/7 ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ – ΟΔΟΝΤΩΤΟΣ –ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ – ΑΓΙΑ ΛΑΥΡΑ- ΠΛΑΝΗΤΕΡΟ: Μετά το πρωινό κατευθυνόμαστε στο Διακοφτό, όπου θα επιβιβαστούμε στον Οδοντωτό σιδηρόδρομο ( προαιρετικά), για μία μαγευτική διαδρομή μέχρι τα Καλάβρυτα! Καταπράσινη θέα, ρυάκια, βουνά, και μοναδική χλωρίδα και πανίδα, συμπληρώνουν μία απίστευτη διαδρομή μίας ώρας, που μένει αξέχαστη σε όποιον την πραγματοποιεί, και έχει φανατικούς θαυμαστές απ’ όλο τον κόσμο! Εύρος γραμμής: 0,75 μέτρα, η ιδιαιτερότητα αυτή είναι που κάνει τον Οδοντωτό να είναι ο στενότερος στον κόσμο. Άφιξη στα Καλάβρυτα, γνωριμία με τον όμορφο γραφικό & ιστορικό οικισμό και καφεδάκι στην όμορφη πλατεία. «Καλά βρυτά», σημαίνουν τα καλά νερά, όπως πράγματι αναβλύζουν σε αφθονία στον τόπο αυτό. Πέρα από τη φυσική ομορφιά της, η πόλη των Καλαβρύτων είναι ιστορικός τόπος. Επίσκεψη στο ιστορικό σημείο «Τόπος Θυσίας Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος». Στη συνέχεια, με το πούλμαν θα μεταβούμε στη Μονή Αγίας Λαύρας, μια από τις αρχαιότερες ιστορικές μονές του ελληνικού και κυρίως του πελοποννησιακού χώρου, γνωστή ως τόπος έναρξης της Ελληνικής Επανάστασης. Στη μονή, πέραν του δέους που νιώθει κανείς βλέποντας σήμερα τον ναό, γνωρίζοντας παράλληλα τα γεγονότα που έλαβαν χώρα στο μέρος αυτό πριν 200 περίπου χρόνια, μπορεί να δει και να θαυμάσει το ιερό κειμήλιο που φυλάσσεται εκεί. ένα από τα πιο σημαντικά αντικείμενα της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Το Ιερό λάβαρο, πάνω στο οποίο ορκίστηκαν οι πρώτοι επαναστάτες και ξεκίνησε ο αγώνας για την ελευθερία. Θα συνεχίσουμε την ημέρα μας μας στο μυστηριώδες, υπέροχο και μοναδικό χωριό Πλανητέρο κάτω από τους πρόποδες του Χελμού. Μια όαση δροσιάς και σπάνια δημιουργία της Μητέρας Φύσης με τρεχούμενα νερά ανάμεσα σε πλατάνια να τρέχουν από πηγές και μεγάλες λίμνες. Τα διαφορετικά χρώματα, η υπέροχη κρεμαστή γέφυρα, οι καταρράκτες να πέφτουν δίνουν την αίσθηση ότι βρισκόμαστε σε έναν πλωτό διάδρομο. Επιστροφή στο, ξενοδοχείο μας, Δείπνο διανυκτέρευση.
4η μέρα Δευτέρα 8/7 ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ – ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ – ΕΡΑΤΕΙΝΗ – ΓΑΛΑΞΙΔΙ – ΙΤΕΑ -ΠΕΙΡΑΙΑΣ: Μετά το πρωινό μας αναχώρηση με τις αποσκευές μας και θα επισκεφτούμε τη Βόρεια πλευρά του Κορινθιακού κόλπου με στάση την πανέμορφη Ναύπακτο, βόλτα στο γραφικό λιμανάκι της, με το παραλιακό Ενετικό της κάστρο, επίσης πολύ κοντά μπορούμε κα κάνουμε το μπάνιο μας στην απέραντη παραλία της Ψανής παραδίπλα με τα κρυστάλλινα νερά και τη βοτσαλωτή παραλία, με τα πολλά καφέ & ουζερί. Συνεχίζουμε και περνώντας από την Ερατεινή θα σταματήσουμε στο πανέμορφο Γαλαξίδι με το γραφικό λιμάνι του, και τη μεγάλη ναυτική ιστορία, που άκμασε τον 19ο αιώνα και φιλοξενούσε πολλά καρνάγια. Εδώ στην όμορφη προκυμαία στα πολύ γραφικά τσιπουράδικα και στις ταβέρνες θα έχουμε (προαιρετικά) το γεύμα μας. Συνεχίζουμε με στάση για καφεδάκι στην Αράχωβα , και μετά πορεία για το λιμάνι Πειραιά, επιβίβαση στο πλοίο μας για το Ηράκλειο. Διανυκτέρευση εν πλω.
5η μερα Τρίτη 9/7 : Άφιξη νωρίς το πρωί στο Ηράκλειο.
© Copyright Diamond Travel 2023