-
- Please authorize with your Instagram account here
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΙΟΝΙΟΥ
5μερη εκδρομή 27/7- 2/8/24
Πρέβεζα- Άρτα-Κορωνησία-Πάργα-Παξοί/Αντίπαξοι-Σύβοτα-Αχέροντας Λευκάδα-Κεφαλονιά-Ιθάκη-Νικόπολη-Μουσείο Άλατος Μεσολογγίου1η ημέρα Σάββατο 27/7/24 Ηράκλειο – Πειραιάς: Συγκέντρωση στο λιμάνι Ηρακλείου και επιβίβαση στο καράβι των Μινωικών Γραμμών για Πειραιά. Διανυκτέρευση εν πλω.
2η ημέρα Κυριακή 28/7/24 Πειραιάς – Άρτα – Κορωνησία – Πρέβεζα : Άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά, παραλαβή πελατών μας από Πειραιά/Αθήνα, επιβίβαση στο λεωφορείο και με ενδιάμεση στάση για καφέ θα φτάσουμε στην Άρτα, μια μικρή στάση, για να θαυμάσουμε το πολυτραγουδισμένο γεφύρι της, που στέκει αγέρωχο, στο πείσμα των αιώνων. Συνεχίζουμε τη διαδρομή μας, με στάση στη γραφική Κορωνησία (χωριό & γραφικό νησί μέσα στη Λιμνοθάλασσα του Αμβρακικού), ένα κομμάτι στεριάς που ενώνεται με την ηπειρωτική χώρα μέσω μίας μακριάς ασφαλτοστρωμένης λωρίδας, ανάμεσα σε δύο λιμνοθάλασσες. Πρόκειται για ένα εξαιρετικά ιδιαίτερο νησί με έντονη φυσική ομορφιά και βιοποικιλότητα. Εντυπωσιακοί κολπίσκοι, ατέλειωτοι καλαμιώνες, βάλτοι, έλη, πολύχρωμες ψαρόβαρκες, ένα γραφικό σκηνικό που εντυπωσιάζει φυσιολάτρεις, φωτογράφους και κάθε επισκέπτη, κάθε εποχή του χρόνου. Σχετική παραμονή για καφεδάκι ή μεσημεριανό γεύμα , και γνωριμία με το γραφικό ψαροχώρι. Ο οικισμός βρίσκεται σκαρφαλωμένος πάνω σε ένα μικρό ύψωμα, με μία μοναδική θέα σε ολόκληρο τον Αμβρακικό κόλπο. Στην Κορωνησία θα έχουμε ανάμεσα σε άλλα την ευκαιρία να επισκεφθούμε την Παναγία στην κορυφή του λόφου στο Βυζαντινό της Παλατάκι, δίπλα της το παρεκκλήσι του Κορωνησιώτη Οσίου Ονούφριου, προστάτη του νησιού στο δικό του «κονάκι. Συνεχίζουμε για Πρέβεζα, άφιξη στο ξενοδοχείο μας , τακτοποίηση, δείπνο, ελεύθερος χρόνος, διανυκτέρευση.
3η ημέρα Δευτέρα 29/7/24 Πρέβεζα Σύβοτα –Αχέροντας – Πρέβεζα: Μετά το πλούσιο πρωινό, κατευθυνόμαστε προς τα Σύβοτα, παραθαλάσσιο οικισμό, σημαντικό θέρετρο της Ηπείρου, γύρω από ένα γραφικότατο λιμανάκι, µε πλακόστρωτη προκυμαία, με θέα καταπράσινους λόφους Λίγο πιο πέρα από τον κυρίως οικισμό, αρχίζεις να βλέπεις εικόνες που θυμίζουν – χωρίς υπερβολή- Καραϊβική. Ελεύθερος χρόνος , να κάνουμε το μπάνιο μας στο Γαλλικό Μώλο, να περπατήσουμε στο «μονοπάτι της αγάπης». Προαιρετικά (ατομικά έξοδα) αν θέλει κάποιος μπορεί να έχει μια κρουαζιέρα στα νησάκια των Σύβοτων και μπάνιο σε μια από τις «εξωτικές» παραλίες τους. Συνεχίζουμε για το χωριό Γλυκή και τις πηγές του ποταμού Αχέροντα. Σας προτείνουμε να απολαύσετε μια βαρκάδα/rafting (ατομικά έξοδα- τιμη γκρουπ 6€) στον ποταμό, ο οποίος διασχίζει τους νομούς Ιωαννίνων, Θεσπρωτίας και Πρεβέζης. Οι πηγές του είναι πολλές και προέρχονται από τα χιόνια του όρους Τόμαρος στο νομό Ιωαννίνων, από τα όρη του Σουλίου και τα όρη Παραμυθιάς Θεσπρωτίας. Το μήκος του ποταμού ανέρχεται στα 52 χλμ. Χρόνος για βόλτα και φαγητό στις όχθες του ποταμού. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, δείπνο και διανυκτέρευση
4η ημέρα Τρίτη 30/7/24 Πάργα–Κρουαζιέρα Παξοί & Αντίπαξοι(προαιρετικά) Πρέβεζα: Πρωινό και στη συνέχεια αναχώρηση για την Πάργα. Μια μαγική πόλη στην «καρδιά» της Ηπείρου με θέα το Ιόνιο Πέλαγος. Από την Πάργα, (προαιρετικά-έξοδα ατομικά) θα πάμε ημερήσια θαλάσσια κρουαζιέρα στους Παξούς & Αντίπαξους, με τα καταγάλανα νερά , που δίνουν πραγματικά την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε έναν επίγειο παράδεισο. Θα δούμε τις περίφημες σπηλιές των Αντίπαξων, θα κολυμπήσουμε στην μαγευτική παραλία «Βουτούμι» και θα έχουμε χρόνο για μπάνιο, βόλτα και φαγητό στον γραφικό Γάϊο την πρωτεύουσα των Παξών. Επιστροφή στην Πάργα. Όσοι δεν ακολουθήσουν την κρουαζιέρα μπορούν να μείνουν στην Πάργα να περπατήσουν στα καλντερίμια της, να δούνε & να ανεβούν ίσως στο κάστρο , να φωτογραφήσουν το νησάκι της Παναγιάς μέσα στον κόλπο και να απολαύσουμε το μπάνιο μας στα καταγάλανα νερά της διπλανής παραλίας. Το απόγευμα όλοι μαζί, επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας, χορτάτοι από υπέροχες εικόνες. Δείπνο & αργότερα το βράδυ θα μεταβούμε με το πούλμαν στην πόλη της Πρέβεζας να δούμε την παλιά πόλη, και να περπατήσουμε στα ρομαντικά σοκάκια της. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, διανυκτέρευση.
5ηημέρα Τετάρτη 31/7/24 Πρέβεζα–Λευκάδα/Νυδρί– Κρουαζιέρα (Λευκάδα – Κεφαλονιά, Ιθάκη, Μεγανήσι, Σκορπιός): Πρωινό και στη συνέχεια αναχωρούμε για την πανέμορφη Λευκάδα. Άφιξη στο Νυδρί, απ’ όπου θα πάρουμε το καραβάκι για την προαιρετική κρουαζιέρα μας(έξοδα ατομικά). Πρώτη στάση για μπάνιο στις ομορφότερες και πιο φημισμένες παραλίες του Ιονίου, το Πόρτο Κατσίκι και τους Εγκρεμνούς της Λευκάδας. Επόμενη στάση το μαγευτικό Φισκάρδο της Κεφαλονιάς, παραμονή και χρόνος ελεύθερος για καφέ και βόλτα. Μεσημεριανό μπάνιο στην παραλία Αφάλες στην Ιθάκη. Αξέχαστη η εμπειρία που θα νιώσετε όταν το πλοίο μπαίνει μέσα στο Σπήλαιο Παπανικολή. Η συνέχεια στο Μεγανήσι για φωτογραφίες. Ακολουθεί περιήγηση γύρω από τα 3 νησιά του Ωνάση, τη Μαδουρή, το νησί του μεγάλου μας ποιητή Αριστοτέλη Βαλαωρίτη, και επιστρέφουμε στο Νυδρί(18.00). Επιστροφή στο ξενοδοχείο, δείπνο.
6η ημέρα Πέμπτη 1/8/24 Πρέβεζα– Νικόπολη – Μουσείο Άλατος Μεσολογγίου- Πειραιάς: Μετά το πρωινό μας αναχώρηση με τις αποσκευές μας, στάση στη σπουδαία αρχαία Νικόπολη κοντά στην Πρέβεζα . Ο Αρχαιολογικός Χώρος της Νικόπολης “απλώνεται” σε μία έκταση δεκάδων στρεμμάτων, αποτελεί έναν αρχαιολογικό θησαυρό, που φιλοδοξία είναι να αποτελέσει ένα Πρότυπο Αρχαιολογικό Πάρκο παγκοσμίου φήμης. Η πόλη ιδρύθηκε ως σύμβολο της μεγάλης νίκης του Γάϊου Ιουλίου Καίσαρα Οκταβιανού και μετέπειτα Ρωμαίου αυτοκράτορα Αυγούστου, ενάντια στο Μάρκο Αντώνιο και την Κλεοπάτρα Ζ΄ της Αιγύπτου στο Άκτιο το 31 π.Χ. και άκμασε κατά τη ρωμαϊκή περίοδο. Με τον ξεναγό μας μαζί, θα περιηγηθούμε ανάμεσα σε εντυπωσιακά ψηφιδωτά ευρήματα, τα ρωμαϊκά τείχη, το ρωμαϊκό θέατρο, το εντυπωσιακό ωδείο, το Νυμφαίο, τις ρωμαϊκές θέρμες της Αρχαίας Νικόπολης, ρωμαϊκές οικίες, καθώς και το σημείο όπου είχε τοποθετηθεί το περιβόητο Μνημείο της νίκης του Αυγούστου στη ναυμαχία του Ακτίου. Στη συνέχεια με τον ξεναγό μας, θα επισκεφτούμε το εξαιρετικό Αρχαιολογικό Μουσείο Νικόπολης με τα καταπληκτικά ευρήματα από την περιοχή.». Συνεχίζουμε μέσω της Ιόνιας οδού για το Μεσολλόγι. Επίσκεψη στο Μουσείο Άλατος στο Μεσολόγγι (ατομικά έξοδα-εισιτήριο γκρουπ 3€/άτομο). Εκεί θα ξεναγηθούμε από άτομα του Μουσείου, θα έχουμε τη δυνατότητα να μάθουμε οτιδήποτε σχετίζεται με το αλάτι από την πρώτη εμφάνισή του στον πλανήτη μέχρι τις μέρες μας, τη σχέση του με την οικονομία, την υγεία, τη γεωργία, την κτηνοτροφία, το περιβάλλον, τον τουρισμό και τη θρησκεία, και να γνωρίσουμε τα είδη των αλατιών, την ποικιλία των χρωμάτων την κοκκομετρία τους, να εντυπωσιαστούμε από τις 14.000 χρήσεις του! Θα έχουμε χρόνο για γεύμα στην περιοχή. Συνεχίζουμε για το Λιμάνι Πειραιά μέσω της Γέφυρας του Ρίο & της Ολυμπίας Εθν. Οδού. Αποβίβαση πελατών Αθηνών/Πειραιά, Επιβίβαση υπολοίπων στο πλοίο μας για το Ηράκλειο.
7η ημέρα Παρασκευή 2/8/24 Ηράκλειο : Άφιξη το Πρωί στο Ηράκλειο.
© Copyright Diamond Travel 2023